Site İçi Google Destekli Detaylı Arama Motoru

Boyler Kullanım Sıcak Suyununun Kazan ve Güneş Kollektörü İle Destekli Isıtma Şemasının Tasarımı (Videolu )        Sayın meslektaşlarım bugün ki konumuz , Boyler sıcak su kullanım suyunun  kazan sisteminden beslenmesi ve güneş enerjisinden desteklenmesi ile ilgili olacaktır. Güneş enerjisi bedava olan bir enerjidir . yatırım maliyetlerini ilk yıldan bile kurtaran bir sistemdir. bu sistem güneşin radyasyon(Işınım ) enerjisini absobe ederek ısıya dönüştüren sistemdir.  Bu sistemin kazan ve güneş enerjsinden ortak rasarımını aşağıdaki resimden devam edeceğiz.

Şekil 1 :  Çift Serpantinli Boyler Bağlantı Şeması

Resimdeki Numaraların Açıklaması  ; 
 1. Çift  serpantinli boyle ; İçerisinde ısı transver boru grubundan 2 adet vardır. Bu transferboruları kapalı devreenerji ile kullanım suyuna ısı aktarmaktadır. , 1. si ısıtma  Kazan veya kombi bağlantı noktası , 2. si ise güneş kollektör bağlantısı içindir.
 2. Kombi veya kazan cihazı , ısı kaynağı  Kombinin içinde pompa vardır. kazan olursa harici pompa gerekir.
 3. Radyatör ; Bina ısıtma sistemi
 4. Isıtma Radyatör gidiş kollektörü
 5. Isıtma Radyatör dönüş kollektörü
 6. Güneş kollektörü ; Işınım ile gelen güneş enerjsini absorbe edip ısıya dönüştüren kısımdır.
 7. Genleşme tankı ;  güneş enerji sistemi su ısınım ,soğumasından dolayı su genleşir . sistemin rahatlamasını sağlamak için kullanılan armatürdür.
 8. Güneş enerjisi sirkülasyon pompası , Suyun davirdaim yapmasını sağlayan pompadır. 
 9. Emniyet ventili : sistemin aşırı basıncı karşı suyu tahliye eden vanadır. örneğin sistem çalışma basıncı yüksekliğe bağlıdır .50 metre yükselikte bir bina ise sistem çalışma basıncı 5 bardır. 1 bar fazla basınçla 6 barlık emniyet ventili seçilir. Sistem olası bir sıcaklıkta fazla basıncı tahliye etmesine yarayan vanadır.
 10. Numara yok
 11. Otomasyon panosu ; Sistemedeki ısı sensörlerinden topladığı bilgilere pompaya otomatik komut veren panodur. 
 12. Isı sensörü ; Otomasyon yönetim panosuna bilgi gönderen sensördür. Güneş kollektörü üzerinde bulunur. güneş yok ve su soğuksa pompayı durdurur.
 13. Isı sensörü ; Otomasyon yönetim panosuna bilgi gönderen sensördür. Boyler üzerinde bulunur boyler sıcaklığı 45 -50 derecelere geldiğinde otomasyon panosundan pompaya durması için  komut gönderen sensördür.
 14. Hava purjörü ; Sistemde oluşacak hava kabarcılarının tahliye edilmesini sağlar. Tesisatın en üst noktasına monte edilir.
 15. Re sirkülasyon pompası ; Sıcak su sürekli kullanılmaz ve borularda zamanla soğur , Bu durumda musluktan suyu açtığımızda tekrar ısınmasını bekleriz . durum böyle olunca su israf olur . Bu yüzden su soğumasını engellemek için devir daim pompası konulur.
 16. Lavobo ; sembolük olarak konumuştur 
 17. Sinyal Kablosu ; Otomasyon iletişim kablosudur.
 18. Kürsel vana ; DN65 (21/2" ) çaptan aşağısı dişli prinç kürsel olarak seçilebilir. Yukarısı ise flanşlı tip vana olarak seçilir. Dişli bağlantılardan çap büyüdükçe montaj işciliği zorlaşır.
 19. Çelvalf ; Suyun geri tepmesini engellemek için konur . dişli tipler çalpara , Flanşlı tipler disko ,çalpara ,çift klepeli olarak tercih edilebilir.
 20. 18 ile aynı
 21. Pislik tutucu ; pompanın kanatlarına pislik gitmesini engellemek için kullanılır . DN50 (2") çapa kadar dişli , yukarısı flanş tip olarak tercih edilir.
 22. Sıcak su tesisatı ; pprc veya sıcak galvaniz daldırma boru olarak yapılabilir. izolasyon yapılmalı.
 23. Re sürkilasyon dönüş hattı ; .pprc veya sıcak galvaniz daldırma boru olarak yapılabilir. izolasyon yapılmalı.
 24. Kombi sıcak su gidiş hattı , Siyah boru veya pprc yapılabilir. İzolasyon yapılmalı.
 25. Kombi sıcak su dönüş hattı , Siyah boru veya pprc yapılabilir. İzolasyon yapılmalı.
 26. Güneş kollektörü dönüş hattı ;  Siyah boru veya pprc yapılabilir. İzolasyon yapılmalı.
 27. Güneş kollektörü geliş hattı ;  Siyah boru veya pprc yapılabilir. İzolasyon yapılmalı.
 28. Pex kılıflı boru .
Eğitim videosunu izleyebilirsiniz.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar