Site İçi Google Destekli Detaylı Arama Motoru

Yerden Isıtma Modülasyon Aralığı Hesabı - Online

Youtube Katıla Özel Video ve Döküman.

   

Bu Videodaki içeriğe youtube katıl üye olarak topluluk sekmesinde 24 numaralı dökümanı indirebilirsiniz.

Youtube Katıla Üye Olmak İçin Tıkla 
------------------------------------------------------------------------------------

Mahal sıcaklığı (ºC)  = Örneğin Mutfak 18 ºC
ısı kaybı (kcal/h) Alan (m²)  = Odanın Hesaplanmış Isı Kaybı
Döşeme üstü malzeme  = Örneğin Mermer
Döşeme malz. kalınlığı (mm) = Mermerin Kalınlığı 1cm
modülasyon aralığı (cm)= Kaç cm aralıklarla döşenecek ise.


Doğru Modulasyon Aralığını  Bulmak İçin.

"Gerekli ısı (kcal/hm²)"   Miktarı   "Düzeltilmiş gerekli ısı (kcal/hm²)" 'dan küçük olmalıdır.

Deneme Yanılma Yöntemi İle Doğru Sonucu Bulunuz.

Yorum Gönder

16 Yorumlar

 1. ısı kaybı (kcal/h) YERİNE watt olarak hesaplayabilirmiyiz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1 watt/h = 0,86 kcal/h buradan bağlantı kurabilirmisiniz.

   Sil
 2. deneme yanılma diyorsunuz ama örnek de Gerekli ısı miktarı düzeltilmiş ısı miktarından küçük ama yine de borular arası mesafe değişikliği yapıldığında ısı miktarları değişmemektedir. doğru mesafeyi nasıl anlayabiliriz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Revize ettim sizler için . Kutucukların kırmızı yanma olayı bitene kadar modülasyon aralığını değiştirmelisiniz. gerekli ısı miktarı düzeltilmişten elbette küçük olacak . yani düzeltme yapıyoruz düzeltilmiş daha büyük olacak . boru arası mesafeyi değiştirdiğinizde gerekli ısı sabittir. sadece modülasyon m2 verimi değişmekte.

   Sil
 3. Iyı aksamlar havuz yerden ısıtma sıstemı ıcın mahal hava sıcaklıgı secımını nasıl yapmalıyız?kapalı bır havuzda 28 derece su sıcaklıgı uzerınden tasarım yapar ısek 2 ile 4 derece mahalın daha sıcak olması ıstenır .bız 4 derece alır ısek 32 derece bızım mahal sıcaklıgımız oluyor.Bu durumda 32 dereceye uygun degerlerı bulacagımız abak yok ayrıca topuk sıcaklıgıda 35,36 derecelere kadar cıkıyor.Normal yuzeylerde 26 derece konfor 29 derece max,havuzlarda ve ıslak hacımlerde 33 max 33 derece olması onerılıyor.Nasıl bır hesap yapmamız gerekır dusunlerınızı paylasır mısınız?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel bir soru , Havuz yerden ıısıtması yapılır iken ayak teması olan yerlerin modülasyonunu seyrek . duvar diblerini sık yaparak bu çözüme ulaşabiliriz. duvar diblerinde ayak teması yoktur . eğer yerden ısıtmada fazla boru dolaştırman gerekiyor ise duvarlara çıkabilirisin . ayrıca radyatör fancoil vb cihazla destekleyerek istenen sıcaklığa zemin sıcaklığını koruyarak ulaşabilirsin. Teşekkür ederim güzel sorun için.

   Sil
 4. Peki ic sicakligini 26 derece uzerinden mi hesap etmemiz gerekir?Hesaplara baslarken bir mahal sicakligi almamiz gerekiyor.Abaklara gore gore max 26 alabiliyoruz.Aslinda sormak istedigim buydu fakat gonderideki yorumlara bakan arkadaslarin belki 28 derece nerden cikti 32 nerden geldi topuk sicakligi nerde kac derece gibi sorulari olusmasin diye aciklamak isteyince soru biraz sasti.Bilgi paylasimlariniz icin ben tesekkur ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Topuk sıcaklığı kan dolaşım sıcaklığını direk ayaktan etkileyerek bozabilmekte , aslında bu sıcaklık insan vucut sıcaklığı ortalama 36 dereceyi geçmediği sürece sıkıntı yok , 33 derece kontrolü zor olmaması açısından sınırlandırılmış değer olarak görebilmekteyiz. 26 derecede alabiliriz ancak yoğuşmanın önüne geçmek için büyük klima santralleri gerekeçekti. Havuzu 28 derece ortamı 30 derece alır isek buharlaşan su yoğuşması minumum seviyede olacaktır. kısaca hepsi ekonomik boyutlarda sınırlandırabiliriz. her sistemin kaynağı minumum işletme maliyeti.

   Sil
 5. Yorumlariniz icin tesekkur ederim.Havuz nem alma santralimizde var mahalde 26 derece mahal sicakligi aliminda pratikte herhangi bir sorun cikarsa havuz nem alma santrali ile mahali tekrar kontrol altina alabiliriz.Iyi calismalar saglikli gunler dilerim.

  YanıtlaSil
 6. Basınç kaybında kollektörde dahil mi yoksa sadece pex borumu

  YanıtlaSil
 7. Kutman Bey ø16lık boruya görede bi tablo çıkartmanız mümkün mü acaba

  YanıtlaSil
 8. karoseramik seçiminde hata veriyor

  YanıtlaSil

Teşekkür ederim