Site İçi Google Destekli Detaylı Arama Motoru

Ücretsiz Yangın Dolabı Hidroforu Debi Ve Basma Yüksekliği Hesap Programı Tanıtımı TS-EN12845 (Videolu )   Merhaba sayın meslektaşlarım 29.05.2019 tarihi  günü sizlere  yeni hazırlamış olduğum yangın dolabı hidroforu debi vebasma yüksekliği hesap programını ücretsiz sizlere paylaşacağım bu proğramın anlaşılır olması  için emek verdim . Bunu sizlere eğitim videosu çekerekte anlatmaya çalıştım. 
Şekildede görüldüğü gibi kritik hat tiplerini ekledim. Bu hatlar üzerine boru uzunluğu ve çap bölümü koydum olayı şekilli anlatarak kullanıcılara kullanım kolaylığı sunmaya çalıştım. Yükseliği çizimin yantarafına ekleyerek görsel olarak dikkat çekmeye çalıştım.
Hesap raporu bölümünü daha kullanışlı ve giriş işlemleriniz azaltmaya çalıştım burada kırmızı yerler dışında biryere rakam girmenize gerek yoktur.  Burada çoğu işlem boru çapları ve iç çaplarını ve buna bağlı fittings eşdeğer uzunluk ölçüleri tablolardan otamatik olarak çekilmektedir. Burada 2 farklı dolap çeşidi eklenmiştir. TS EN 671-1 ve TS EN 671-2 ve bu dolaplara bağlı debi ve güç  kayıplarıda otomatik hesaplanmakatdır.  Diğer bir özellik isi hidrofor elektirksel gücü hesaplamaktadır sizin burada yapmanız gereken pompanın verimini girmeniz gerekmektedir.

Bu excel programı TS-EN12845 yangın standardına göre uygun yapılmış bulunmaktadır.
Ülkem ve meslektaşlarım adına hayırlı olsun.

Excel Programını İndir

Güncellemeleri Takip Etmek İçin Obone Olmayı İhmal Etmeyin;
Youtubede   : Kutman KAPLAN 

Facebookta : Mekanik Hesaplar    

Yorum Gönderme

9 Yorumlar

 1. güzel olmuş tebrikler. sprinklere uyarlanmışı daha kullanışlı olur başarılarınızın devamı dileğiyle.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sprinklere olanlarada uygun zamanda bakarız ama her sprink tipine uymaz

   Sil
 2. Selam, Elinize sağlık dn50'den geçen su hızını kaç kabul ediyorsunuz?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. vanalarda max : 6 m/s hatlarda ise 10 m/s alabilirsiniz. buradaki dn50 hızı 6 m/s hızı geçmez.

   Sil
 3. Merhaba, hesap için teşekkürler ancak toplam basınç kayıp hücresinde 2-3 hattının değerini toplamıyor, bu durum doğru mu?

  YanıtlayınSil
 4. Kutman bey sprinkler tesisatı hakkında bir anlatım yaparsanız bu balanslama vs neye göre oluyor. bir türlü o konuyu anlayamadım. Paylaşımlarınız için teşekkürler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu linkteki videoda anlatmıştım.
   https://www.kutmankaplan.net/2019/12/ts-en-12845-e-gore-avm-sprinkler-yangn.html

   Sil

Teşekkür ederim