Site İçi Google Destekli Detaylı Arama Motoru

Gaziantep İlinde Kapısı İçeriden Kapanan Dülük Baba Kaya Mezarlarına Gittim (Videolu )

    


   Gaziantep merkeze uzaklığı yaklaşık 8 km olan dülük baba mesire alanından 1 km uzaklıkta bulunan kaya mezarlarını görmek için gittim. Bu yerin tarihi milattan önce 300 yılına dayanır milattan öncesine günümüze uzanan bir serüvene sahip. burada çok sayıda kayanın içinde oyulmuş mezarlar mevcuttur bu mezarlara basamaklarla inilmektedir. Mezarlar içerisinde lahitler bulunmaktadır. Bazılarında dini konulara değinilmiş kapartmalar mevcuttur . Bunların birinde ruh anlamına gelen  ölünün ruhunu yer altı dünyasına  götürmesi için yol göstermektedir. Antik dönemindede ölümden sonra dirilmeye inanış varmış.Bu sebeple ölünün evi olarak bu mezarlar günlük yaşanılan ev biçiminde yapılmıştır. O denemin inanışları gereği ölülerin mezarlarına çeşitli hediyelerin bırakılması ve bu hediyelerin saklanması ve çalınmaması içinde mezarları saklama ihtiyacı duyulmuş ve bu şekilde kapısı olan yer altında mağara biçiminde mezarlar inşa edilmiş. Bu hediyelerin diğer dünyada kullanılacağına inanılmış. Bu inanış Mezopotamya Kültürü içinde doğmuş ve sonraları Anadolu ve çevresine yayılmıştır. Mezar içerisindeki lahit ve mezar sayıları tekli sayılara  denk gelecek şekilde yapılmış. Mezar kapıları içeriden klitlenecek şekilde yapılmıştır. Mezar odasına son ölü cesedi konulduktan sonra içeride bir kişi gönllü olarak kalır ve kapıyı kapatır oda o mezarda ölürmüş.Burada 17 mezar bulunmakata çam ağaçları içerisnde kayalar içerisinde bulunmakta ben buraya gitmeden tarihi araştıma yapma vaktim olmadı videoyu çektikten sonra tarihi araştırma yaparak sizlere paylaşıyorum. paylaştığım videoda hızlandırma yaptığım için sesim iyi çıkmamakta ama videoyu izlediğinizde  ilginizi çekecek bir yer olduğunu göreceksiniz. Benim ilgimi çeken konu bugünün teknolojini olmadığı bir devir o taşları simetrik yontulması ve tekerlekten bir kapı yapılıp sadece içeriden kapanacak şekilde ayarlanması mühemmel birşey  video kayıtını yazının en sonunda paylaşıyorum izlemek isteyenlere iyi seyirler dilerim

    Gaziantep ilimiz tarih yönünden kalıntıları ortaya çıkmış zengin illerimizden birisidir . Gezilmeye değer çok yerleri var zamanla sizlere paylaşacağım . Daha önce düzce ilinde yaşadım orasıda çok güzel ancak burası kadar tarihi zengin bir şehir pek görmedim ve kazı çalışmaları hala devam etmekte olup çok güzel yeni kalıntılar çıkmaktadır.Daha önceki konumda zaugma müzesini paylaşmıştım buradaki gezi ve keşiflerime devam edeceğim hedefim başarabilirsem doğuyu gezmek .

Kaya mezarlarından resimleri

O Bölgede Bulunan Nevruz ÇiceğiKaya Mezarı Harita Yol Tarifi 

Gaziantep - Maraş Yolu üzerinde Bulunan Kahramanmaraş gider iken solda dülükbaba mesire alanı giriyoruz daha sonra dülük baba mesire alanına giriş yaptıktan sonra ilk sola dönüp yol ayrıman kadar gidiyoruz daha sonra orada uygun olan yere arabamızı park edip şekildeki gibi yaklaşık 1 km yol gidiyoruz    Kaya mezarlarına gitmeden önce dülük baba mesire alanından geçmeniz gerekir bu yüzden mesire alanı için ücret ödemeniz gerekmektedir . Otomobiller için : 3 TL ( 02.04.2019 )  . Mesire alanıda çok güzeldir.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar