Site İçi Google Destekli Detaylı Arama Motoru

Kapalı Yüzme Havuzlarında Nem Alma Klima Santral Debisi Nasıl Hesaplanır ?     Kapalı yüzme havuzlarında havuz suyu sıcak olduğun ortama buharlaşma olacak olup ortamın havası berrak değil sisli olacaktır ayrıca ortamdaki oksijen miktarını azaltacak olup ortamın konforunu kötü etkileyecektir ayrıca bu buharlaşan hava duvarlara değdiği zaman duvarlar soğuk olduğundan buharı sıcaklık farkından dolayı yoğuşturarak rutubete cevirecektir buda binanın çapuk çürümesine sebebiyet verecektir.  bu yüzdendir ki yüzme havuzlarında nem alınması gerekir bunuda klima santrali ile yapılır bu konumuzda bu havzularda klima santrali ne kadar kapasitede olmalı ki bu havuzdaki nemi alıp ortamı berrak hale getirsin.

Not : Bu Konuda havalandırma kanal hesabı yapılmayacak olup konunun amacı alan gerekli hava miktarını belirlemek olacaktır. Hava kanal tasarımı ve hesabı başlı başına ayrı bir başlıkta alınarak bir konudur bu konuda hava tasarımından önce debiyi bulmamız gerekir öncelikli  . Bir başka konu ise psikrometrik  diyagram okumayı bilmeyenler bu konuyu anlamata zorluk çekebilirler ilk önce psikrometrik  diyagram okuma bilgisini öğrenmelerini tavsiye ederim şimdilik bilgi amaçlı inceleyebilirler.


Örnek : Şekil 1 de verilmiş olan 100 m² kapalı havuz alanı vardır bu havuz adana ilimizdedir . Havuz suyu sıcaklığı 28 °C Havuz Ortam Sıaklığı 30°C %55 olarak kabul edilmiştir. (Havuz Derinliği : 1,5 mt)Şekil 1: Hesap yapacağımız havuz Detayları

Hesap yöntemi VDI 2089'a göre yapılacaktır.

ma = Dış Hava Debisi m3/hm2
σ = Buharlaşma Katsayısı kg/m2h
ρ = Havanın yoğunluğu yaklaşık  kg/m³
Xs = Havuz suyu sıcaklığındaki doymuş havanın özgül nemi kg/kg
XR = Mahal havasının özgül nemi kg/kg
Xa = Dış ortam havasının özgül nemi kg/kg
F= Havuz yüzey Alanı m2

1 aşama : σ =Buharlaşma Katsayısı kg/m2h   için ;

Bu tablodan buharlaşma katsayısı kapalı havuzdan dış hava etkisi ile yaz ayı için olan Yaz ayı için    σ =28 kg/m2h seçilmiştir.
2. aşama  hava yoğunluğu için : Diyagramdan yaklaşık 1,16 kg/m³ seçilmiştir. Şekil 2: Psikrometrik  Diyagram Yardımı İle HavaYoğunluğu Bulunması


3. aşama  Xs =Havuz suyu sıcaklığındaki doymuş havanın özgül nemi kg/kg

Psikrometrik diyagramdan şekil3 den 23,9 gr/kg bulunmuştur  23,9 /  1000 = 0,0239 kg/kg olur

  Şekil 3: Psikrometrik Diyagram Yardımı Xs =Havuz suyu sıcaklığındaki doymuş havanın özgül neminin bulunması

4. aşama  Xr Mahal havasının özgül nemi kg/kg  

  Psikrometrik diyagramdan şekil4 den 14,5 gr/kg bulunmuştur  14,5 /  1000 = 0,0145 kg/kg olur

   Şekil 4: Psikrometrik Diyagram Yardımı Xr Mahal havasının özgül nemi kg/kg  bulunması


5. aşama  Xa Dış ortam havasının özgül nemi kg/kg

Burada iki değer alacağız adana için yaz ayı içi ve kış ayı için

Adana Yaz Ayı İçin yaş termometre sıcaklığı : 38  °C Yaş Termometre : 26 °C
Adana Kış Ayı İçin   : 0 derec %90 nem 

Şekil 5 ten;

Yaz Ayı için Xa =16,8 gr/kg = 0,0168 kg/kg
Kış Ayı İçin Xa = 3,3 gr/kg = 0,0033 kg/kg 

Büyük olduğu için yaz ayı alınacaktır  : Xa = 0,0168 kabul edilmiştir.
Şekil 5: Psikrometrik Diyagram Yardımı Xa Dış havasının özgül nemi kg/kg  bulunmasıFormülde verilenleri yerine koyuyoruz


 
 
ma = -109,22 m3/hm2

Q = ma x F


Q = -10.222  m3/h


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Buradan aşağıyı pür dikkatle inceleyelim biraz düşünce zorlayıcı bilgiler vereceğim bu işin mutfağına iniyorsunuz

   uyarı !!!!! Arkadaşlar gördüğünüz gibi sonuç (-) çıktı bu işlem Xr Xa'dan büyük olmak zorunda neden böyle oldu biz Xa değerini direk dışarı havadan aldık dışarı hava Adana İçin  Xa Xr'den büyük çıktı. Adana dış hava özgül nemi iç hava özgül nemi havuzunkinden fazla, adananın havası bu nemi almıyor .Bu yüzden klima santralinin içine soğutucu batarya takarak soğutulma yapılması gerekmektedir.

Şayet bu klima santrali erzurumda olsa idi aynı durum söz konusu olurmuydu ? 
Erzurum Yaz Ayı İçin yaş termometre sıcaklığı : 31  °C Yaş Termometre : 19 °C
 
Şekil6 dan bakar isek Yaz Ayı için Xa =8,9 gr/kg = 0,089 kg/kg

Xr Xa'dan büyük çıktı uygundur.  Şekil 6:Erzurum İli İçin Xa Değeri


 Tekrar İkinci soru şu  : Bu sistem erzurumda klimasız  işe yaramıydı evet yarardı ama %100 dışarıdan hava alır isek işe yarardı ayrıca soğutmaya ihtiyaç olmayacak havuz sıcaklığı 30 derece erzurum dış sıcaklık 31 çok bir fark yok kış aylarında ısıtmada desteklenmesi gerekir.


ma = 44,85837 m3/hm2

Q = ma x F


Q = 4.486 m3/h


Bu debide kışın  klima santralinin ısıtma gücü ne olur .

Havlandırmada yük hesaplarını anlatmıştık :https://www.kutmankaplan.net/2019/01/bir-mekan-sogutmak-ve-stmak-icin-hava.html

Erzurum İlinin Dış Hava Sıcaklığı Kışın : -21 °C


Δt = ( Tiç- Tdış) °C
Δt  = ( 30 -(-21) ) °C = 51 °C
Δt = 51 °C
QYük= Vdebi . ( q x Cp x Δt)
QYük=  4.486. (1 x 0,24 x 51 )
QYük= 54.909  Kcal/h 
Buradanda bakıldığında ısıtmaya çok yük binmektedir Bir tarafı tutsak diğer taraftan zarar ediyoruz bu işi bir otomasyon kontrol etmesi ihtiyacı doğuyor.
Şimdi buraya kadar olan konu mantık geliştirmeydi,  bu işi bir standarda bağlayacağız %100 taze hava yerine bugün klima santrallerinde otomatik taze hava motorlu damperler vardır  ihtiyaca göre dışarıdan %0-25-50 gibi taze hava alıp ortamın taze hava ihtiyacını karşılamaktadır bu motorada havuz dönüşündeki havanın içindeki oksijen sensörü yada havuzun içindeki oksijen sensörü sağlamaktadır ve havanın nemini alan gerektiğinde ısıtan soğutan dx bataryalar vardır. Biz projeciler Xa Dış ortam havasının özgül nemi kg/kg standart 0,009 kg/kg alacağız cihazın iç dizayını profesyonel firmalara bırakalım .
Uygulama Aşmasında Uygulamacı Firmalara Profesyonel Olarak Önerebileceğim (Ayrıca Proje Tasırmcılarıda Proforma Fatura Gibi Projelerde Arayabilir Destek Alabilirler ) Geçmişte Değerli Projelerde Birlikte Çalıştığım Firma ALDAĞ Firmasıdı Bana Herzaman Kamu ,Endüstriyel gibi İşlerde Yardımlarını Esirgemeyen Bursa ALDAĞ Proje Sorumlusu Neslihan BAŞARAN hanıma teşekkür ederim.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şimdi Adanaki havuz Sorumuzun Cevabını Bir Sonuca Bağlayalım

Xa = 0,009 kabul edeceğiz.ma = 45,67398 m3/hm2

Q = ma x F


Q = 4.567 m3/h


Hesap Bitmiştir :)
 
Klima Santralimizin Üstüne Şu Notları Yazacığız

Not: İçeriye Verilen Havanın Özgül Nemi : 0,009 kg/kg Olacak Şekilde Dizayn Edilmiştir Üretici Firma Bu değerleri Dikkata Alarak Bölgesine Göre Cihaz Seçecektir. Debiyi Azaltıp arttıracaksa bu tasarım kriterlerini dikkate alacaktır gerekir ise proje uygulama aşamasında reviz edilecektir.

Paket Tipi Havuz Nem Alma Cihazı
Cihaz Debisi :  4567 m³/h
Cihaz Dışı Basınç Kaybı : 250 pascal ( Bu havalandırma Konusudur Örnek Amaçlı Yazılmıştır . )

Bu değerli bilgiyi paylaşarak destek olmayı unutmayın :)Yorum Gönderme

2 Yorumlar

  1. Çok güzel bir çalışma olmuş, elinize kolunuza sağlık acaba bunun psikometre tablosunu da anlatarak bir videosunu çekmeyi düşünüyor musunuz?

    YanıtlayınSil

Teşekkür ederim