Site İçi Google Destekli Detaylı Arama Motoru

Yangın Tesisatında Orta Tehlike 1 Sınıfında Sprinkler Hidrolik Hesabı Nasıl Yapılır. ? (Videolu )Sene 2011 mekanik tesisat sektörüne ilk girdiğim zamanlar yangın sprinkler sistemi  ile ilgili  proje çizmem gerekti pek fazla bilgim yoktu, internete baştan aşağı anlayabileceğim tarzda ne bir kaynak ne bir dökman bulabildim bazı forum sitelerinde şöyle yorumlar gördüm. 


Yanlış Olan Yorum Benzeri  ;
Yangın sınıfı orta tehlike 1 
Koruma alan : 72 m²
1 Sprink 12 m²
72 /12 = 6 sprink 
1 sprink 60 lt/dk 
60 x 6 =360 lt/dk

    Yukarda kırımızı bölüm ile ilgi verdiğimi bir çoğunuz görmüşssünüzdür sakın böyle yapmayın yarın birgün o binada yangın çıkar ve sistem arıza verir direk sorumlu siz olursunuz ,ben bu yanlış bilgiyi  gördüğümde kendi kendime sorgulamaya başladım ya nasıl olurda her sprinkler aynı debi gider ,Gitmez dedim , aklıma barajlar geldi kademeli su boşaltıyorlar aynı çapta dibindeki delikten 50 mt ileri su atar iken orta kısmındaki delikten 25 mt ye su atıyordu gördümki basınca göre hız artıyor hız artınca debide artıyor.Bu düşünceden yola çıkarak bütün formülleri önüme koydum bilenlere sordum tam bir ayımı aldı hidrolik hesabı öğrendim. Ah bu meslekte bilgi bulmak o kadar zor ki ah ah.  Piyasada o kadar çok yangın sprinkler tesisatı gördüm ki çok üzülüyorum bu yanlışa ben dahil hepimiz düşüyoruz.

Piyasada Yanlış Yapılmış Örnekleri Madde halinde sayalım ; 
 • Sprinkler sistemine yangın dolabı pompası konulmuş binalar
 • Sprinkler sistemi gerektiği halde yapılmamış otoparklar
 • Sprinkler sistemini komik su depo hacimleri 12 ton gibi
 • Pn sınıfı düşük plastik borularla yapılmış sistemler
 • 6 mt geçmiş yüksekliklere standart tip sprinkler konulmuş binalar,
 • İzlenebilir kelebek vana yerine küresel vana konulması,
 • Pahalı olduğu için Islak alarm vanası konulmaması
 • Küçük DN65 Çap yeterli iken  DN200 çapında tesisat çekilmiş borular
 • Pompa emişlerine pislik tutucu konulmuş pompa daireleri
 • 1 zon yeterli iken 4-5 adet zon konulan binalar
 • Kuru sistem olması gerekir iken ıslak sistem yapılan otoparklar
 • Çoğaltılabilir.
    Yukardaki maddeleri çoğu yerde malesef yapılıyor kimseyi suçlamak istemiyorum devlet dairesinde memur olmuş ama konuyu bilmiyen mühendislerimizde var piyasada konuya hakim olmayan  bu işi yapan mühendis meslektaşlarımızda var tek sebebi yangın konusunun anlaşılabilir kaynak olmamasından kaynaklanıyor , bu işin doğrusunu yaptırmak için profesyonel firmalara başvurulduğunda ise  "Siz bu sistemleri yapamazsınız biz bile yurt dışından analiz profesyonel programları kullanıyoruz " havası ile ciddi rakamlar isteyerek bizi bilgiye ulaşmaya korkar hale getirmişler şimdi soruyorum o programın için bizim kullandığımız formüllerden farklı ne vardır ?. Hepsi bir reklam ve tek el olma çabasından başka birşe değil , Şunuda ayrıca belirteyim programlara karşı değilim tek el olmaya karşıyım , Bu korkuyu yenmek gerekir  herkes annesinin karnında öğrenmiyor birlikte  doğru veya yanlışı araştırarak öğreneceğiz herkese ekmek var  çünkü bir insanın kaliteli iş yapabilme kapasitesi bellidir yeterki bilen kişiler olarak sayımız çoğalsın göreceksiniz ki toplumun kalkınması bilgili kişilerin çoğalmasıyla olacaktır. Doğruyu bulmadıça yanlışı göremeyiz.


   Şimdi gelelim esas konumuza hidrolik hesabı dilim döndüğünce videolu anlatmak istedim yazı olarak anlaşılmasının güç olduğu görülüyor keşke animasyon programlarını öğrensemde onun üzerinde anlatabilsem ama herşeye yetişemiyoruz. Şekil 1 de ölçüleri verilmiş sprinkler sistemini orta tehlike 1 sınıfına göre videoda anlatmaya çalıştım. Şekil 1 : Videoda anlatılan örnek soru

 Bu örnekteki amaç ;
 • Yangın sınıfına göre koruma alanın belirlenmesi
 • Bir sprinkin orta tehlike ve yüksek tehlike sınıfında ne kadar alan koruduğu
 • Bir sprinkin k faktörü yardımıyla minimum akma basıncının kaç bar olduğunun bulunması
 • İki sprink arasında sürtünme kaybınının bulunup 2 sprinkteki yeni debinin hesaplanması
 • İki farklı koldan gelen sprinklerin buluştuğu noktada k faktörüyle düşük basınçlı tarafın yeni debisinin bulunması
 • İki farklı koldan gelen sprinklerin buluştuğu noktada balanslama yöntemiyle düşük basınçlı tarafın yeni debisinin bulunması
 • Aynı benzer branşmanların 2 sıra branşmanlardaki yeni debisinin bulunması
 • Yükseklikten gelen statik basıncın bulunması
 • Sprinklerde Pompa debisine düşen yükün belirlenmesi
 • Yukarda yapılan işlemleri excel programı ile hızlandırarak nasıl çözüldüğü
Not: Bu videoda sprink birleşme noktaları eğitimlerde balanslama yöntemiyle öğretilmiştir farklı olarak k faktörü ilede hesaplanabildiği kanıtlanmıştır videonun son dakikalarında mevcuttur.

Bu web sitesini paylaşarak bu emeklere en güzel teşekkürü yapmış olursun .
Güncellemeleri Takip Etmek İçin ;
Youtubede   : Kutman KAPLAN
Facebookta : Mekanik Hesaplar 
Bu sitede içinde  : Aşağıdaki resimdeki gibi takip et butonunu bul tıkla.
Takip eden etmek isteyen duyarlı davranan herkese teşekkür ediyorum.

Videoyu izledikten sonra beğenmeyi unutmayın  iyi seyirler :)

 

Yorum Gönderme

2 Yorumlar

 1. Değerli paylaşımınız için teşekkürler kutman bey.
  Videoda kullandığınız excel dosyasını da paylaşmak isterseniz mutlu olurum. Çünkü piyasada kullanılan veya kendi hazırladığım excelden daha iyi (paylaşmak isterseniz mail adresim seyfivicil@Ogmail.com)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Seyfi bey şuradan indirebilirsiniz : https://www.kutmankaplan.net/2019/12/ts-en-12845-e-gore-avm-sprinkler-yangn.html

   Sil

Teşekkür ederim